מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

חדשות תקשורת

ערוץ 10 עדיין לא יצא מכלל סכנה: 3 תרחישים להתפתחויות הצפויות בשוק הטלוויזיה (דה מרקר)

מאת: 7:30 נתי טוקר (דה מרקר)גם אחרי החלטת מועצת הרשות השנייה לאפשר כשירות לרישיון, בערוץ 10 מבינים שהרישיון עוד לא בכיס ■ רשת וקשת נערכות לדרוש הקלות - וכולם מחכים לשר התקשורת החדש

החלטת מועצת הרשות השנייה לאפשר כשירות לרישיון לערוץ 10 יצרה רעידת אדמה קטנה בשוק התקשורת המקומי. מערוץ חבוט ולקראת סגירה, ערוץ 10 נהפך לדבר הכי יציב בשוק - ועבור זכייניות ערוץ 2 מדובר בהתפתחות בעייתית מאוד. בשבועות הקרובים, כל אחד מהשחקנים בשוק ינסה ללחוץ במקומות הנכונים כדי לרשום הישגים טובים יותר, או אולי כדי לסכל את התוכניות של הצד השני.

החשיפה אתמול, לפיה נתניהו דורש מהשותפות הקואליציוניות ציות מוחלט לרפורמות שלו בתחום התקשורת מדאיגה במיוחד. הנה שלושת התרחישים האפשריים לשוק התקשורת בתקופה הקרובה.

1. נתניהו מתערב - אין רישיון לערוץ

בתוככי ערוץ 10 לא נשמעו צהלות שמחה סביב החלטת מועצת הרשות השנייה על הכשירות לרישיון. המנכ"ל, יוסי ורשבסקי, אמנם זכה למחמאות על המהלך שהביא במו ידיו - "הוא תותח, אין דברים כאלה", אמר אחד העובדים - אבל גם ורשבסקי לא מיהר לחגוג.

הערוץ הוציא הודעה רשמית ומאופקת מטעמו, שלפיה ימשיך לעמוד בהוראות החוק — ותו לא. ורשבסקי ועובדיו כנראה יודעים שמצפה להם עוד מסלול ארוך עד שיקבלו את הרישיון בפועל. מסלול זה רווי סיכונים, וקיימים לא מעט תרחישים סבירים שבהם הערוץ לא יקבל את הרישיון הנכסף.

הסכנה הגדולה ביותר כיום לערוץ 10 מגיעה כמובן מהזירה הפוליטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפגין בפומבי במהלך הבחירות עוינות כלפי הערוץ, כשסירב להתראיין בו. מבחינת נתניהו, ערוץ 10 צריך להישאר חלש ותלותי, כדי שניתן יהיה לכופף אותו. זו הסיבה שנתניהו רוצה להמשיך לפקח מקרוב על שוק התקשורת בקדנציה הקרובה ולהמשיך להחזיק בתיק התקשורת או למנות לתפקיד את אחד ממקורביו. השמות הבולטים שהוזכרו לאחרונה הם אופיר אקוניס וציפי חוטובלי, שעשויים להיות שר או סגן שר האחראי על תחום התקשורת.

חלון הזמן שיש לערוץ 10 הוא חודש עד שיידרש להוכיח שעמד בכל התנאים לקבלת הרישיון — כולל הכנסת משקיע חדש והצגת ערבויות. הממשלה החדשה אמורה לקום כבר בשבועות הקרובים, וכניסתו של שר חדש עשויה לטרוף את הקלפים. שר חדש, אולי נתניהו בעצמו, עשוי להכריז על "בחינה מחדש" של כל שוק הטלוויזיה, על "למידת הנושא" ואולי אף על חידוש היוזמה לכפות על רשת וקשת פיצול מערוץ 2. יוזמות אלה יאפשרו לנתניהו לסגור את ערוץ 10 מבלי להפוך את ערוץ 2 למונופול.

לאחר שמועצת הרשות השנייה אישרה שלערוץ 10 יש כשירות לרישיון, יהיה קשה לשר לצאת נגד החלטה זו אך אם ירצה בכך הוא יוכל לתקוע את המעבר באמצעות הסמכות שיש לו — להחליט באיזה אפיק ערוץ 10 ישדר וכמה ישלם על השימוש במותג ערוץ 10.

כמו כן, המועצה תצטרך להצביע שוב על מתן הרישיון לקראת סוף החודש הבא, ומניסיון העבר ניתן ללמוד שעמדת השר מאוד משפיעה על עמדת המועצה. במקרה הנוכחי, הסבירות היא שהדרג הפוליטי יפעיל לחץ על מועצת הרשות השנייה לשנות את ההחלטה.

תרחיש נוסף עשוי להגיע מכיוון זכייניות ערוץ 2. הן אמנם לא מצהירות כרגע על כוונה להיאבק במתן הרישיון לערוץ 10, אבל הן צפויות לדרוש שורה של הקלות והטבות כדי להתמודד עם תנאי השוק החדשים. אם לא יתמלאו דרישותיהן, הזכייניות עלולות לצאת למאבק משפטי גם נגד הרישיון של ערוץ 10.

דוגמה לעד כמה כל מהלך שמתרחש בערוץ 10 זוכה לתגובה מיידית של זכייניות ערוץ 2 אפשר לראות בסיפור הבא: בינואר הפחיתה מועצת הרשות את ערבויות ערוץ 10 ל–8 מיליון שקל. המטרה היתה שערוץ 10 ישלם את חובותיו באמצעות חילוט הערבויות שבידי בנק לאומי, ויוכל להפקיד במשך חצי השנה שבה הוארך הזיכיון בערבויות מופחתות. ההחלטה הצליחה לגרום לתגובת נגד של רשת, שדרשה גם היא החלטת ערבויות .

2. 10 מקבל רישיון, 
2 ממשיך לשלוט

זכייניות ערוץ 2 ומנכ"ל חדשות 2 מפזרים בשבועות האחרונים אמירות על הפסדים קשים בשוק הטלוויזיה. המספרים מ–2014, השנה שבה הזכייניות חטפו מכה קשה בגלל מבצע צוק איתן, שוב צפים ומזכירים שהשוק הפסיד 100 מיליון שקל. גם תחילת 2015 אינה מבשרת טובות, ויותר ויותר תקציבים זולגים לאינטרנט ופוגעים בשוק הטלוויזיה.

על המסך הכל בינתיים נראה בסדר — קשת עומדת להעלות בקרוב את "האח הגדול VIP", תוכנית יקרה במיוחד שמוערכת במיליון שקל לפרק. במקביל, רשת תעלה את העונה החדשה של "אקס פקטור" בעלות דומה. שתי הזכייניות עובדות על תוכניות ריאליטי יקרות, בפורמט דומה של קבוצה המתמודדת בתנאי טבע קשים — "אמזונס" של קשת ו"הישרדות" של רשת (לשעבר בערוץ 10).

המשמעות היא שלמרות ההפסדים הנטענים ועל אף ההסתברות שערוץ 10 יקבל רישיון לטווח רחוק, ראשי ערוץ 2 ממשיכים להאמין בביזנס שלהם ולהשקיע בתוכניות מושקעות ועתירות רייטינג. לפי מקורות בערוץ 2, ההשקעות האלה יימשכו גם במצב שערוץ 10 יקבל רישיון קבוע, אך ייערכו התאמות שונות בהתאם לשינויים בשוק.

על פי חוק הרישיונות הקיים, קשת ורשת מחויבות לעזוב את אפיק 22 ואת המותג ערוץ 2 עד סוף אוקטובר 2017, ולשדר באפיק חדש (ערוץ נפרד עבור כל אחת מהזכייניות) שבעה ימים בשבוע. חברת החדשות של ערוץ 2 תירכש על ידי אחת הזכייניות, והשנייה תחויב להקים בהמשך חברת חדשות נפרדת.

את מירב המאמצים הרגולטוריים ישקיעו ראשי ערוץ 2 בשתי דרישות: מצד אחד להמשיך ולשלוט באפיק 2 ובמותג ערוץ 2 זמן רב ככל הניתן, לפחות עד 2019, מתוך תפישה שהאפיק שנחשב "מסך הבית" הוא מקור העוצמה שלהן. במקביל, הן ידרשו כי מחויבויות התוכן שלהן יירדו משמעותית ויושוו לאלה של בעלי רישיון — כפי שערוץ 10 זכה לתנאי רישיון גם בזמן שהיה בהארכת זיכיון. כלומר, מחויבויות התוכן של ערוץ 2, שמגיעות כיום ל–300 מיליון שקל בשנה, יופחתו ל–50 מיליון שקל בלבד (לפני הצמדה למדד), וההוצאה הכוללת לשידורים תגיע ל–120 מיליון שקל בלבד.

בהסדר כזה, כל הצדדים בשוק יהיו מרוצים לכאורה: ערוץ 2 החזק ימשיך לשלוט עוד כמה שנים ברוב הצפייה וב–75% מהנתח המסחרי, חברת חדשות 2 תמשיך ליהנות מרייטינג גבוה וממעמד "מהדורת השבט" — וערוץ 10 יישאר בנישת הערוץ הקטן והאלטרנטיבי. אך הפתרון הכולל לפתיחת השוק יילך ויתרחק.

3. ערוץ 2 מתפצל - המיזוג הבא בדרך?

בישיבה שקיים נתניהו עם ראשי חדשות 2 לפני הבחירות, הוא בחר להדגיש שהאופציה לפיצול ערוץ 2 — מהלך שמאיים על הדומיננטיות של חדשות 2 — עדיין נמצא על הפרק. מבחינת נתניהו, פיצול ערוץ 2 הוא אמצעי להחליש את הכוח האדיר שיש לחברת החדשות הזו, אך הוא מציג גם טיעוניים לגיטימיים על הרחבת התחרות וגיוון הדעות. טיעונים אלה הביאו גם את הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ’’ דיויד גילה, ואת הדרג המקצועי ברשות השנייה, לתמוך ביוזמת החקיקה להקדמת פיצול ערוץ 2 — שהוביל שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, ב–2014.

ההערכות הן כי איום הפיצול נועד בעיקר לשמש כשוט של נתניהו מול חדשות 2, אבל ייתכן מאוד שההליך יקודם וזכייניות ערוץ 2 ייאלצו להתפצל בקרוב, או לכל המאוחר בסוף 2017. אם וכאשר זה יקרה, שוק הטלוויזיה יעבור ארגון מחדש: המותגים 2 ו–10 ייעלמו, והאפיקים החדשים בממיר יהיו 12–16. הגישה הטוטלית הזו נתמכה על ידי ארדן והמנכ"ל הקודם של הרשות השנייה, שי באב"ד.

אלא שרוב השחקנים בענף מעריכים כי לא יהיה ניתן לכלכל את שוק הטלוויזיה עם 21 ימי שידור בשבוע. במצב כזה, יתחילו מגעים אינטנסיביים בין שלושת הגופים על מיזוג כלשהו.

עד כה, כל שיחות המיזוג בין הגופים נתקלו בקשיים רבים, בעיקר בשל בעיות אגו ורצון של כל אחד מבעלי השליטה להמשיך לנווט את גופי השידור. גם לערוץ 10 יגיע כנראה בעל שליטה חדש, אילן שילוח או קבוצת RGE, וספק אם הוא יהיה מוכן לוותר על השליטה.

הפעם, אם אכן לא תהיה ברירה וכל השחקנים בשוק יבינו שהם עשויים להפסיד, ייתכן שיהיו שני גופים שיבחרו להתמזג ביניהם. העובדה שלערוץ 10 יהיה רישיון לטווח רחוק העלתה באופן משמעותי את השווי שלו בשולחן המשא ומתן.

הכתבה פורסמה בדה מרקר

 

ידיעה קודמת לכל חדשות התקשורת ידיעה הבאה