מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

חדשות תקשורת

כך מנסה אובר לחדור לישראל: שיתוף פעולה בעייתי עם חדשות 10 - וגישה ישירה לפוליטיקאים (דה מרקר)

מאת: 13:31 נתי טוקר, דניאל שמיל (דה מרקר)ערוץ 10: "במסגרת הפינה ’מונית הקלפי’ אכן נעשה שימוש ברכב של חברת אובר אולם לא הובטח לחברה כל אזכור של שמה"

מותג המוניות ושיתוף כלי הרכב אובר מנסה לחדור לשוק הישראלי באמצעות הופעה בפריים טיים של הטלוויזיה המסחרית, בתוך מהדורת החדשות של ערוץ 10. החברה מקיימת שיתוף פעולה עם חדשות 10 בפרויקט "מונית הקלפי" שבמסגרתו קיבלה אובר חשיפה שאסורה לכאורה על פי כללי הרשות השנייה. שיתוף הפעולה הזה מאפשר גם לאובר גישה ישירה לפוליטיקאים שעשויים לקבוע את עתיד החברה בישראל.

כחלק מסיקור מערכת הבחירות יצאו חדשות 10 במיזם "מונית הקלפי" שבמסגרתו חברי כנסת הרצים לכנסת משמשים כנהגי מוניות, מעלים למונית נוסעים ומשוחחים עמם תוך כדי הנסיעה על הבחירות במטרה לשכנעם להצביע למפלגה שלהם.

לצורך כך חדשות 10 לא שכרו מונית מחברות להשכרת מוניות, אלא סיכמו עם אובר שתספק לחברת את המוניות שישמשו את הח״כים. במקביל, בצילומים ששודרו בחדשות 10 נראה כמה פעמים לוגו המותג אובר הן על גג הרכב והן ליד לוחית הרישוי.

לפי כללי הרשות השנייה, נאסר להעניק חשיפה פרסומית לגוף מסחרי תמורת כסף או שווה כסף, ולכן לחדשות 10 אסור היה להתחייב להעניק חשיפה פרסומית ללוגו החברה תמורת מונית חינם. עם זאת, בחדשות 10 טוענים כי לא התחייבו לחשיפה למותג וכי בשידורים הבאים יטושטש לוגו המותג.

 אובר כיכבה לא מזמן בחדשות 10 בתוכנית "לילה כלכלי". מנכ״ל החברה, יוני גרייפמן, התראיין לדב גילהר ונאלץ להתמודד עם ההאשמות שלפיהן אובר היא זו שעומדת מאחורי קמפיין שלילי ברשת נגד שר התחבורה ישראל כ"ץ. מבחינת חדשות 10, אותו ראיון מוכיח כי בחברה שומרים על כללי האתיקה ולא חסכו ביקורת מאובר.

החשיפה לה זוכה אובר אינה רק מול הקהל הרחב, לקידומה מול אפליקציות מוניות מתחרות, אלא בעיקר מול הרגולטורים שלה - הפוליטיקאים. אובר מנסה להתרחב מתחום המוניות המוסדרות להיסעים גם במכוניות פרטיות, ובמחיר נמוך יותר לנסוע. ואולם הדבר אסור כיום בישראל, לפי תקנות התעבורה, ושר התחבורה, ישראל כ"ץ, מתנגד לו. לכן החברה מפעילה לחץ מתמשך על מקבלי ההחלטות במשרד התחבורה והאוצר ועל חברי כנסת לשנות את התקנות ולאשר את פעילותה בישראל. נציגי החברה נפגשים עם חברי כנסת שונים. אובר מפעילה את חברת הלובינג גלעד וגם שכרה את שירותיו של משה קלוגהאפט, שהפעיל "מחאת פייסבוק" מבוימת נגד מחירי המכוניות בישראל. בנוסף היא שוכרת את שירותי היועץ האסטרטגי רונן משה.

אובר אף הצליחה להביא לפגישה בין כל הצדדים הרלוונטיים - ביניהם נציגי אגף התקציבים באוצר, הרשות לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה ואגף הפיקוח על הביטוח - שבחנו האם ניתן לאפשר פעילות של הסעות במכוניות פרטיות בישראל.

הפגישה הסתיימה בהחלטה על תהליך לימוד משותף של הניסיון הרגולטורי העולמי עם מודלים של שיתופיות בתחבורה, וכעת אין החלטות בנושא. בימים אלה עורכת החברה מסע הסברה ברחובות גושדן, בו אפשר לנסוע חינם באחת המכוניות שלה, תוך שכנוע על המודל שמציעה החברה.

מחדשות 10 נמסר בתגובה: "במסגרת הפינה מונית הקלפי אכן נעשה שימוש ברכב של חברת אובר לצורך קיום הצילומים, ואולם לא הובטח לחברה כל איזכור של שמה או סמלה. אם לוגו אובר נכנס לתוך הכתבה לכמה שברירי-פריים מדובר בטעות עריכתית שלא תשנה. עורך הפינה הונחה להקפיד על העניין".

מאובר נמסר בתגובה: "אובר נענתה לבקשת ערוץ 10 לסייע ברכב עבור הפינה מונית הקלפי, ללא כל הבטחת תמורה או חשיפה במסגרת הפינה, כפי שUber נענית לפניות רבות מגורמים שונים.

הכתבה פורסמה בדה מרקר

 

ידיעה קודמת לכל חדשות התקשורת ידיעה הבאה