מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

מאמרים

חיפוש במאגר מאמרים
טקסט:
מתאריך: עד תאריך:

מגרש המשחקים הוא עקום

מאת: דורון אבני, היועץ המשפטי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיודורון אבני
  דורון אבני

בימים אלה מבצעת חברת פרטנר "השקה רכה" של מערכת שידורי הטלוויזיה שלה. בשלב זה פרטנר השיקה את אתר "orange time" כאתר אינטרנט המאפשר שירות VOD של צפייה בסרטים ותכניות טלוויזיה באמצעות מחשב. עם זאת, בעוד חודשים ספורים יש לצפות כי פרטנר תשיק ממיר אשר יתחבר בצידו האחד לחיבור האינטרנט הביתי ובצידו השני למסך הטלוויזיה, באופן שיאפשר צפייה בתכני "orange time" בסלון. ניתן להעריך שלצד צפייה בתכנים לפי דרישה (VOD) יאפשר המכשיר קליטה חופשית מהאוויר של שידורי הערוצים 1, 2, 10, 33, ו- 99  אשר ישודרו באמצעות מערך ההפצה הדיגיטלי של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו שיחל בפעילותו בעוד חודשים ספורים. בדרך זו צפויה פרטנר להפוך לחברה הראשונה בישראל המציעה לצרכן חבילת תקשורת מרובעת (סלולאר, טלפוניה קווית, אינטרנט וטלוויזיה).

מערכת דומה המאפשרת צפייה בטלוויזיה בערוצים המשודרים באופן חופשי באוויר, לצד תכני VOD המועברים באמצעות האינטרנט, פועלת בהצלחה במקומות אחרים בעולם. כך למשל, חברת BT הבריטית השיקה כבר לפני מספר שנים את מערכת BT Vision המאפשרת תמורת 13.70 פאונד בחודש צפייה בטלוויזיה בכשישים ערוצים המשודרים בבריטניה במערכת השידור הדיגיטלי החופשי, לצד תכני VOD המועברים דרך האינטרנט. המערכת מאפשרת גם הקלטת תכניות (PVR). כיום יש למערכת 400,000 מנויים, מתוך שוק של 12.5 מליון בתי אב המנויים לטלוויזיה דיגיטלית (כבלים ולווין). מטרה השאפתנית של החברה היא להגיע לכשלושה מליון לקוחות עד 2010. פוטנציאל הגידול העיקרי הוא מתוך לקוחות הפס הרחב של החברה המונים כיום 4.7 מליון בתי אב.

אומנם בישראל מערך השידור הפתוח של הרשות השנייה הוא צנוע בהרבה מזה הבריטי. עם זאת, אין לשכוח כי יותר ממחצית מצופי הטלוויזיה בישראל, בוחרים מידי ערב לצפות בערוצים המרכזיים (ברודקאסט) ובראשם ערוצים 2 ו- 10. הוסיפו לכך את האפשרות לצפות בשידורי VOD  של דרמות, שידורי ספורט, תכניות ילדים וסרטים לפי דרישה, במועד הנוח לצופה וקיבלתם מערכת המסוגלת להתחרות לפחות על חלק מכ- 1.5 מליון בתי האב המחוברים ל- HOT ול- YES. זאת, בפרט כאשר ל- YES אין כיום אפשרות טכנולוגית לספק על תשתיתה שירותי  VOD.

כך, בעוד בזק מנהלת קרבות רגולטוריים מול הממונה על הגבלים עסקיים בכל הנוגע להגדלת אחזקותיה ב- YES לצד הקמת תשתית חדשה (NGN) המסוגלת להעביר שידורי טלוויזיה (IPTV), עוקפת פרטנר את כולם בסיבוב.  מערכת הטלוויזיה החדשה לא צפויה להיות מנוע הצמיחה של פרטנר, אך היא בהחלט תתרום לתדמיתה כחברת תקשורת חדשנית ומובילה. בשוק התקשורת הישראלי זה לא מעט. לצד כך, ההשקעה התשתיתית של פרטנר במערכת החדשה צפויה להיות קטנה יחסית שכן אין היא נדרשת לסלול תשתית כבלים, או לחכור משיבים בלווין, גם מוקד שידור עתיר טכנלוגיה לא נדרש. תשתית האינטרנט רחב הפס של בזק או של HOT וכן התשתית שהקימה הרשות השנייה להפצת שידורי הטלוויזיה הדיגיטליים מספקות את הבסיס הנדרש. הממיר החכם של פרטנר יעשה את שאר העבודה. באשר למודל ההכנסות, הרי שאלו צפויות להגיע מתשלום דמי מנוי לחבילות תוכן, תשלום עבור השכרת תכניות וסרטים בודדים ופרסומות שישולבו בתכנים או בינהם. סחר אלקטרוני הקשור לתכנים המשודרים גם הוא יכול להניב הכנסות.

העלות הקטנה יחסית לפרטנר נובע גם מכך שנחסך ממנה "כאב הראש" הרגולטורי. מכיוון שהתכנים יועברו באמצעות האינטרנט (ברשת לא מנוהלת), הרי שהם לא כפופים לשום הסדרה. כך, בישראל של שנת 2009 מגרש המשחקים הוא עקום. HOT מחויבת להשקיע חלק מהכנסותיה משירות ה – VOD שלה בהפקות מקור, חלות עליה מגבלות שונות בנוגע לסיווג וסימון שידורים ולאספקת תכנים למבוגרים בלבד, והיא צפויה לקנסות שתטיל המועצה לשידורי כבלים ולווין אם תפר הוראות אלה. שידורי הטלוויזיה של פרטנר לעומת זאת צפויים לחיות בעולם ללא רגולציה. זאת בשעה שבאירופה כבר הבינו שכל ספקי התוכן האודיו-ויזואלי צריכים לשחק על אותו מגרש משחקים. בעולם של פס רחב בעל נפח הגדל בהתמדה ההבחנה בין שידורי כבלים לשידור באמצעות האינטרנט הולכת ומאבדת את מקומה. המועצה לשידורי כבלים ולווין, שהיא הרגולטור המופקד על הנושא, עדיין שוקלת את צעדיה וצפויה לפרסם בקרוב שימוע לציבור. בינתיים, כאמור, התעשייה לא עוצרת מלכת ונראה כי הסוסים כבר יצאו מהאורווה. למרות זאת, יש לברך על ההתפתחויות בתחום שכן הצופה יוצא נשכר. במצב שכזה יש לקוות כי פרטנר תשכיל לגלות אחריות חברתית ותקח על עצמה באופן וולנטרי מחויבות להגנה על צופיה, בפרט הקטינים.
בשעה זו הרגולציה נדרשת לגלות אחריות כלפי השחקנים הקיימים בטלוויזיה הרב ערוצית העומדים משתאים למול התחרות הלא שוויונית שניצבת לפתחם. יש ליישר את מגרש המשחקים ויפה שעה אחת קודם.
 
המאמר פורסם בכלכליסט ב-17 במרץ 2009.

 

רשימת התגובות למאמר

הוספת תגובה

מאמרים נוספים
1 2 3 4 5 6
הבא