מאגר מידע
חקיקה
רישיונות לשידורים
מדרוג תכניות הטלוויזיה
סקרים
מפתח פרסומות
מאמרים
כתבי עת
מחקרים וסקירות
דיונים בתקשורת
מצגות והרצאות
מילון מושגים
חדשות תקשורת
על סדר היום

מאמרים

חיפוש במאגר מאמרים
טקסט:
מתאריך: עד תאריך:

פורצים למעננו את גבולות הטלוויזיה

מאת: דורון אבני, היועץ המשפטי, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיודורון אבני
  דורון אבני

באחרונה הודיעה בלוקבסטר על כוונתה להשיק בשנת 2009 שירות המבטיח מהפכה באופן שבו נצרוך טלוויזיה. השירות מבוסס על ממיר שיאפשר צפייה בשידורי טלוויזיה דיגיטליים שייקלטו בחינם (ערוצים 2, 10, 1, 33 וערוץ הכנסת) ויאפשר הזמנה בתשלום דרך חיבור אינטרנט של תכני וידאו מספריית בלוקבסטר (שירות VOD). המערכת מבוססת על תשתית השידורים הדיגיטליים (DTT) שמקימה כיום הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, שתאפשר קליטה חינם מהאוויר של הערוצים הנזכרים באמצעות ממיר פשוט. המטרה השאפתנית של אנשי בלוקבסטר היא להוות חלופה זולה ללקוחות הוט  ויס. היעד הראשוני הוא כ-100 אלף מנויים.

 

השירות שעתידה בלוקבסטר להציע ממחיש את מגמת ההתלכדות – תכנים שכיום נגישים רק באמצעות המחשב, יהיו זמינים על מסך הטלוויזיה. בלוקבסטר, בעלת זכויות השידור, מעדיפה שלא להשתלב במערך שידורי ה- VOD של הוט, אלא "לדלג" מעל שידורי הוט ולהגיע הישר לבית הצרכן באמצעות תשתית האינטרנט.

 

אלא שדומה שהמהלך שמקדמת בלוקבסטר חושף את הקושי של החקיקה הקיימת להדביק את הטכנולוגיה בעידן ההתלכדות. לפני כשנה תוקן חוק התקשורת באופן שהסמיך את המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין להעניק רישיון לשידורים לפי דרישה (VOD). התיקון נועד בעיקרו לאפשר ליס לספק שירות VOD ללקוחותיה על תשתית הפס הרחב של חברת האם שלה, בזק. בעת שתוקן החוק הובהר שאין הכוונה להסדיר אתרי אינטרנט המספקים שירותי וידאו לפי דרישה. אלא שעתה עולה השאלה, מדוע כאשר בלוקבסטר מעבירה שידורי וידאו לטלוויזיה באמצעות האינטרנט השירות אינו כפוף לרגולציה, בעוד שאם הייתה מעבירה שידורים ישירות לבתי הצופים על גבי תשתית הפס הרחב של בזק השירות היה כפוף לרגולציה. כאשר תשתית הפס הרחב הולכת ומתפתחת נראה שיש צורך ליצור מסגרת חקיקתית חדשה אשר תטפל בשידורי טלוויזיה בפס רחב (IPTV) ותבחן את הצורך בהסדרה רגולטורית של שידורי VOD.  

 

המהלך המתואר מגדיל את הלחץ על חברות הוט ויס להציע לקראת תחילת השידורים הדיגיטליים חבילת בסיס צרה ומוזלת. בעוד שהיקף השידורים הדיגיטליים שיופצו בחינם לציבור הוא קטן, הרי שהוספת ספרייה של אלפי שעות סרטים ותכניות יוצרת חבילה אטרקטיבית. זאת, בפרט כאשר בלוקבסטר מצהירה כי עלות השירות תהיה עשרות שקלים בודדים בחודש. על רקע זה יש להזכיר את כוונת משרד האוצר לחייב ב"חוק ההסדרים" את חברות הכבלים והלוויין לספק חבילת תוכן צרה ו"פיצויין" בהתרת שילוב פרסומות בשידוריהן. ניתן היה לצפות כי דווקא משרד האוצר יאפשר לכוחות השוק לדחוף להצעת חבילה צרה ללא צורך בהתערבות המדינה.

 

אין המדובר בהמצאה ישראלית. כך, למשל, באנגליה השיקה חברת הטלקום BT בדצמבר 2006 את שירות BT VISION. בדומה למודל שאותו מבקשת בלוקבסטר ליישם, גם השירות הבריטי "רוכב" על גבי פלטפורמת השידורים הדיגיטליים ה"פתוחים" חינם לציבור. אלא שבאנגליה המדובר בעשרות ערוצי טלוויזיה ורדיו "פתוחים". לצד קליטתם של ערוצים אלה מאפשר הממיר של חברת BT להוריד כ-3500 שעות של סרטים ותכניות שונות מספריית התכנים של BT באמצעות פס רחב ולצפות בהם בטלוויזיה. כמו כן ניתן באמצעות הטלוויזיה לצפות באתר אינטרנט ייעודי של BT המציע תכנים נוספים. כל זאת, תמורת החל מ-40 ש"ח לחודש.

 

נתוני החדירה של המערכת לשוק האנגלי אינם מעודדים – עד סוף מרס 2008 גייסה BT רק כ-214,000 לקוחות. זאת מתוך שוק של כתשעה מיליון לקוחות פוטנציאליים הצופים בטלוויזיה באמצעות תשתית השידורים הדיגיטליים הפתוחה באנגליה. היעד שהציבה BT – שלושה מיליון לקוחות עד סוף שנת 2010 – נראה רחוק מתמיד.

 

ומדוע בזק אינה מציעה שירות VOD בדומה למודל הבריטי של חברת BT? דומה כי התשובה פשוטה – חוק התקשורת אינו מאפשר לקבוצת בזק לקבל רישיון לשידורי VOD. עם זאת, נראה כי אין מניעה שחברת וואלה, שבשליטת בזק, תאמץ מודל דומה לבלוקבסטר ותספק שירותי וידאו באמצעות האינטרנט ישירות לטלוויזיה, ללא צורך ברישיון מיוחד. לאור הכרזותיה של בזק על שידרוג תשתיתי (NGN) נראה כי המהלך שמתכננת בזק הוא נרחב יותר. אימוץ מסקנות דוח גרונאו בידי שר התקשורת יצריך תיקון של חוק התקשורת באופן שיאפשר לבזק לספק שידורי טלוויזיה על גבי התשתית החדשה (IPTV), ושירותי ה-VOD יהיו רק נדבך אחד של שידורים אלה.

 

רשת ה-NGN תאפשר לבזק להכנס לעולם ההתלכדות – מתן שירותי טלוויזיה אינטראקטיביים, אינטרנט וטלפוניה ("Triple play") על גבי תשתית אחת. כך, תקים בזק למעשה פלטפורמה שלישית בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית שסימני התחרות בו מעטים. בהקשר זה קפיצת המדרגה בתחום תכני הווידאו (בשיתוף עם YES) שעשה בשנה האחרונה אתר וואלה מהווה חימום מנועים. אין ספק שוואלה תהווה נדבך חשוב בתוך שירות ה- IPTV העתידי של בזק. אלא שבינתיים, כאמור, טרם החלה בזק בבניית מסלול ההמראה.

 

במציאות הישראלית, כאשר מהפכת ה-IPTV עדיין רחוקה, יש לברך על התחרות שמבקשת בלוקבסטר להכניס לעולם ה-VOD, שממנו נהנים כיום רק צופי הטלוויזיה של הוט. עם זאת, המשימה שנטלה על עצמה בלוקבסטר היא קשה ביותר – אי הוודאות באשר להיקף החדירה של פלטפורמת הטלוויזיה הדיגיטלית; חבילות הבסיס האטרקטיביות שעתידות הוט ויס להציע כדי להיאבק בנטישה; מגבלות הטכנולוגיה הקיימת של הפס ה"רחב" שמספקת בזק (שבמונחים של שידורי טלוויזיה איכותיים הינו למעשה צר); עלותו הגבוהה של מערך תמיכה טכנולוגי בשירות החדש; "חגיגת" התכנים הפיראטיים בישראל ונטיית הציבור להוסיף ולהשתמש בתקליטור ה-DVD הישן והטוב (שהביאה לכשלון מערך ה-VOD של בלוקבאסטר בארה"ב) – כל אלה הופכים את המשימה לקשה מתמיד. 

 

גרסה מקוצרת של המאמר פורסמה ב"דה מרקר" ביום 9 בספטמבר 2008.

רשימת התגובות למאמר

הוספת תגובה

מאמרים נוספים
1 2 3 4 5 6
הבא