קשר עם הציבור
נציב פניות הציבור
חוק חופש המידע
פניות ציבור נבחרות
דיוור מקוון
פניות למוקד עידן+
שאלות ותשובות בנושא עידן+

פניות ציבור נבחרות

הרשות השנייה מטפלת במאות פניות המגיעות אליה מהציבור. לפניכם דוגמאות של פניות שבהן טיפלנו בתקופה האחרונה.

חיפוש במאגר פניות ציבור נבחרות
טקסט :
מ :
יום חודש שנה
עד :
יום חודש שנה
רשימת הפניות
התבטאות פוגענית על יוני נתניהו בתכניתו של אסף הראל , יולי 2016
הפנייה
לנציבות פניות הציבור הגיעו כ-560 פניות בנוגע להתבטאות פוגענית בעניין יוני נתניהו ז"ל בתכנית "לילה טוב עם אסף הראל". מדובר בקטע הומוריסטי שבו נראה מעין טקס אפריקני, שבמהלכו אנשים מרקדים סביב עגל או פר כשברקע נשמעת שירה בעברית המבקרת את נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאוגנדה, בטענה לבזבוז כספים. השיר מלווה בצמד מילים החוזר על עצמו שוב ושוב: "כי יוני מת כי יוני מת," תוך שהוא מרמז למותו של סא"ל יוני נתניהו ז"ל, אחיו של ראש הממשלה ומפקד מבצע אנטבה, שנהרג במהלך מבצע החילוץ לפני 40 שנה. בתלונות הרבות נטען כי הקטע פוגע בזכרו של חלל צה"ל, משפיל, פוגעני, מבזה וכי לא היה מקום לשדרו.
הטיפול בפנייה
בעקבות הפניות, פתחה נציבות פניות הציבור ברשות השנייה בתהליך בירור, שבמהלכו פנתה לגורמים המקצועיים ברשות השנייה ולזכיינית. בתגובתה מסרה הזכיינית כי מדובר בתכנית סאטירה וכי לא הייתה כוונה לפגוע בזכרו של יוני נתניהו ז"ל ולא בחיילי צה"ל ובמי שהקריבו את חייהם למען המדינה. היא הביעה התנצלות עמוקה בפני הצופים.
אגף טלוויזיה ברשות השנייה, שבחן את הנושא, מצא כי התוכן היה פוגעני כלפי חלל צה"ל שנהרג בפעולה צבאית בשליחותה של המדינה ובמשפחות השכולות. נקבע כי שידור התוכן מהווה הפרה של כללי הרשות השנייה.
בעקבות הפניות הרבות צפה הנציב בקטע המדובר, ומצא את התלונות מוצדקות. סאטירה המבקרת את נסיעתו של איש ציבור לחו"ל לגיטימית כחלק מהביקורת על אנשי ציבור, אולם הומור המגחך על חייל צה"ל שנהרג במבצע לחילוץ בני ערובה לאחר שנשלח על ידי המדינה לחלצם, הוא בזוי ואין לו מקום לטעמי גם במסגרת חופש הביטוי. זהו הומור פוגעני שאין בו דבר מלבד רוע לשמו. לא היה מקום לשדר את אותה אמירה בזויה על חלל צה"ל. במקרה זה, הגבול הדק שבין הומור לפגיעה בצופים נחצה לטעמי בבוטות.
שידור סרטון ממצלמות האבטחה שמתעד את הפיגוע במתחם שרונה, יוני 2016
הפנייה
בעקבות הפיגוע שהתרחש במתחם שרונה שבתל-אביב, הגיעו לנציבות פניות רבות בנוגע לפרסום סרטון הפיגוע, כפי שתועד במצלמות האבטחה. טענת הפונים היא כי הסרטון לא צונזר, וניתן לראות בבירור את מסע הרצח. נטען כי הדבר אינו מכבד את המתים ואת משפחותיהם.
הטיפול בפנייה

בעקבות הפניות צפה הנציב בסרטון, וקבע כי לא היה טעם בשידורו וכי התלונות מוצדקות. "יש לשידור הסרטונים חשיבות ציבורית ותקשורתית רבה ואולם כבודם של הנפגעים ושל בני משפחותיהם חשוב יותר משידור הסרטונים... חובה על הגורמים המשדרים לשמור על כבודם ועל פרטיותם של הנפגעים ולטשטש כל פרט העלול לפגוע בכבודם ובכבוד בני משפחותיהם." הנציב נפגש עם נציגי חברות החדשות וביקש מהם להקדיש לזה תשומת לב בעתיד.

שידור קטעים בתכנית הישרדות שבהם מתועדות המתמודדות כשהן מתקלחות, פברואר 2016
הפנייה
לנציב הגיעו פניות שלפיהן בשידור פרק שעסק ב"וילת המושבעים" בתכנית "הישרדות", נראו חלק מהמשתתפות כשהן מתקלחות והמצלמה מתעכבת על חלקי גופן המוצנעים.
הטיפול בפנייה

בעקבות התלונות צפה הנציב בפרק המדובר ומצא שהן מוצדקות. התוכן היה פוגעני ומחפיץ את גופן של הנשים. הניסיון לטשטש חלק מהצילומים היה מזערי. התוכן ששודר היה מפגן של טעם רע ומוטב לו לא היה משודר בדרך זו. היה צורך להקפיד על שמירה על כבודן של המשתתפות. נוסף על כך, היה מקום להוסיף סימן סיווג להגבלת גיל הצפייה בתכנית. הדבר הועבר לתשומת לב הזכיינית.

ארץ נהדרת, מערכון פוגעני בנושא תאונות דרכים, פברואר 2016
הפנייה
בעקבות שידור מערכון בנושא תאונות דרכים בתכנית "ארץ נהדרת" התקבלו בנציבות פניות שבהן נטען כי התוכן ששודר במערכון היה מיותר ופוגעני וכי גם לסאטירה יש גבול שאסור לעבור.
הטיפול בפנייה

הנציבות פנתה ל"קשת", שהשיבה כי מטרת המערכון הייתה למחות על המצב, לזעזע את מקבלי ההחלטות בישראל מול הקטל המתמשך בכבישים ולהראות את הפער הקיים בין קרבנות המלחמות ובין קרבנות הכבישים. לטענתם, בסאטירה יש לכך מקום. הנציב השיב כי נושא זה אכן חשוב וכי ראוי לזעזע את מקבלי ההחלטות, אך עם זאת ראוי היה להביע צער והשתתפות בכאבן של המשפחות שאיבדו את יקיריהן.

 

פרסומת ברדיו לחברת Love Me, ינואר 2016
הפנייה
לרשות השנייה הגיעו תלונות בגין פרסומת לחברת "לאב מי", העוסקת ביצירת קשר רומנטי בין גברים לנשים, ששודרה ב"רדיו ירושלים". בין הפונים הייתה תלמידת תיכון מירושלים המשמשת כנאמנת פניות ציבור של הנציבות. בפרסומת נשמעת אישה המבקשת את תמונתו של גבר הנמצא כביכול בצדו השני של קו הטלפון. בתלונות נטען כי האישה מבקשת את התמונה בקול בעל קונוטציה מינית. הפונים ציינו כי מדובר בפרסומת פוגענית המחפיצה נשים ומציגה אותן כאובייקט מיני. עוד נטען כי הפרסומת לא ראויה לשידור, בעיקר בשעות שבהן מאזינים לרדיו גם ילדים.
הטיפול בפנייה

הנציב האזין לפרסומת המדוברת ומצא כי אכן היא בוטה ומעוררת אי נוחות. בעקבות כך, הנציב פנה להנהלת החברה המפרסמת, שהחליטה להפסיק לשדר את הפרסומת ב"רדיו ירושלים".

1 2 3 4 5 6 7
הבא